Tükenmeyen Nefesle

Skip Navigation LinksANA SAYFA : YÖNETMELİK / YÖNERGELER : TÜSAD Yazım Kuralları

TÜSAD Yazım Kuralları

TÜSAD Kitapları Yazım Kuralları

Kullanılan kısaltmalar, ilk kullanıldıkları yerlerde açık olarak yazılmalı ve parantez içinde kısaltılmış şekli verilmelidir. Özet bölümünde kısaltma kullanıldığı zaman, ana metin içinde de ilk geçtiği yerde açık yazılımın yanında parantez içinde gösterilmelidir. Daha sonra tüm yazı boyunca kısaltılmış şekil kullanılmalıdır. Standart olmayan kısaltmalar kullanılmamalıdır. Yazının başlığında kısaltma kullanılmamalıdır.

Anatomik terimler ve mikroorganizma isimleri özgün şekilleriyle italik olarak yazılmalıdır. Mikroorganizmaların ilk isimleri ilk kullanımda açık olarak yazılmalı ve daha sonra geçtiği yerlerde kısaltma yapmak amacıyla ismin ilk harfi büyük yazılarak yanına nokta işareti konmalı ve tür ismi küçük harflerle yazılmalıdır (Örnek; Streptococcus pneumoniae, S. pneumoniae). Sadece cins adı belirtilmişse mikroorganizma Türkçe okunduğu gibi ve italik olmaksızın yazılabilir (örnek: Lejyonella).

Tablo, şekil, grafik ve diğer görseller tam metnin içinde görünür şekilde, sıra ile numaralandırılmalı, hasta, doktor ve kurum isimleri gözükmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Mikroskobik şekillerde açıklayıcı bilgilere ek olarak, büyütme oranı ve kullanılan boyama tekniği de belirtilmelidir. Tüm görseller yüksek çözünürlükte ve minimum 300 dpi olmalıdır. Grafiklerde yeteri kalınlıkta çizgi kullanılmalıdır. Bu sayede yayın aşamasında küçültme gerektiğinde kayıplar en aza inecektir. Genişlikler 9 cm. ya da 18 cm. olmalıdır. Çizimlerin profesyonellerce yapılması daha uygundur. Gri renkler kullanılmamalıdır. Kullanılan kısaltmalar alt bölümde alfabetik sıra ile mutlaka açıklanmalıdır. Tablo ve şekil başlıklarında ve tablonun yazı içinde anılmasında Roma rakamları kullanılmamalıdır. Metin, tablo ve şekillerde kullanılan ondalık sayılar virgül ile ayrılmalıdır. Özellikle tablolar metni açıklayıcı ve kolay anlaşılır hale getirmek amacıyla hazırlanmalı ve metnin tekrarı olmamalıdır.

Dergi isimleri Index Medicus tarafından belirlendiği şekilde kısaltılmalıdır (http://www.nlm.nih.gov/citingmedicine). Altı ya da daha az yazarlı kaynaklarda tüm isimler
yazılmalı, altıdan fazla yazar olduğunda ise ilk altı yazarın ismi yazılarak arkasından Türkçe kaynaklarda “ve ark.”, İngilizce kaynaklarda “et al.” ifadesi eklenmelidir. Kaynakların yazım şekli ve noktalamalar aşağıdaki örneklere uygun olmalıdır.

Dergi: Bando M, Hosono T, Mato N, Nakaya T, Yamasawa H, Ohno S, et al. Long‐term efficacy of inhaled N‐acetylcysteine in patients with idiopathic pulmonary fibrosis. Intern Med 2010; 49: 2289‐96.

Kitap bölümü: Redlins S, Tishler PV. Familial influences on sleep apnea. In: Saunders NA, Sullivan CE, editors. Sleep and breathing. 2nd ed. NewYork: Marcel Dekker; 1994.p.363‐7. Tek yazarlı kitap: Jones NL. Clinical exercise testing. 3rd ed. Philadelphia: WB Saunders; 1988.

Yazar olarak editör(ler): Norman IJ, Redfern SJ, editors. Mental health care for elderly people. New York: Churchill Livingstone; 1996.

Toplantıda sunulan yazı: Bengisson S. Sothemin BG. Enforcement of data protection, privacy and security in medica informatics. In: Lun KC, Degoulet P, Piemme TE, Rienhoff O, editors. MEDINFO 92.Proceedings of the 7th World Congress on MedicalInformatics; 1992 Sept 6‐10; Geneva, Switzerland. Amsterdam: North‐Holland; 1992.p.1561‐5.

Bilimsel veya teknik rapor: Smith P. Golladay K. Payment for durable medical equipment billed during skilled nursing facility stays. Final report. Dallas (TX) Dept. Of Healthand Human Services (US). Office of Evaluation and Inspections: 1994 Oct. Report No: HHSIGOE 169200860.

Tez: Kaplan SI. Post‐hospital home healthcare: the elderly access and utilization (dissertation). St. Louis (MO): Washington Univ. 1995.

Yayına kabul edilmiş ancak henüz basılmamış yazılar: Leshner AI. Molecular mechanisms of cocaine addiction. N Engl J Med Inpress 1997.

Erken çevrimici olarak yayınlanan yazı: Aksu HU, Ertürk M, Gül M, Uslu N. Successful treatment of a patient with pulmonary embolism and biatrial thrombus. Anadolu Kardiyol Derg 2012 Dec 26. doi: 10.5152/akd.2013.062. [Epubahead of print].

Elektronik formatta yayınlanan yazı: Morse SS. Factors in the emergence of infectious diseases. Emerg Infect Dis (serialonline) l995 Jan‐Mar (cited 1996 June 5): 1(1): (24 screens). Available from: URL: http:/ www.cdc.gov/ncidodlElD/cid.htm.

Pdf'e ulaşmak için tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ


   
Şifremi Unuttum
  

TÜSAD ÜYELİK BAŞVURUSU

ETKİNLİK TAKVİMİ

Temmuz 2024
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
 LookUs & Online Makale