Tükenmeyen Nefesle

Tüberküloz Çalışma Grubu

1-7 Ocak Tüberküloz Haftası Basın Bildirisi

76. VEREM EĞİTİMİ VE FARKINDALIK HAFTASI (1-7 OCAK 2023) BASIN AÇIKLAMASI 

Tüberküloz halen önemli bir sağlık sorunu

1947 yılından beri ülkemizde ocak ayının ilk pazar gününü izleyen hafta boyunca, verem (tüberküloz) hastalığı ve veremle mücadele konusunda toplumun bilgilenmesini sağlamak ve kamuoyunun dikkatini çekmek için verem eğitimi ve farkındalık haftası düzenlenmektedir.

Verem, Mycobacterium tuberculosis isimli basilin neden olduğu insandan insana hava yoluyla bulaşan, öncelikle akciğerlerde olmak üzere tüm organlarda görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. 2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgamda kan gelmesi, halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı ve verem hastası ile uzun süre temas etmiş kişilerde verem hastalığı düşünülmeli, başta balgam incelemesi ve akciğer grafisi olmak ileri incelemeler yapılmalıdır.

Tanı konan yeni bir verem hastası altı ay boyunca düzenli bir tedavi kullanmalıdır. Tanı konup tedavi başlanan hastaların bulaşıcılığı hızla azalmaktadır. Verem hastalarının tedavilerinin başarıyla tamamlanması, bulaşmayı önleyeceğinden veremden korunmanın en etkin yöntemidir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 2021 yılında tüm dünyada toplam 10,6 milyon yeni tüberküloz hastası bulunduğu ve 1,6 milyon insanında verem hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Ayrıca covid-19 pandemi süreci tüm dünyada verem hastalarının kayda alınması ve tedavi edilmesinde azalmaya neden olmuştur. 2019 yılında dünyada kayıtlı 7,1 milyon hasta saptanırken, 2020 yılında kayıtlı hasta sayısı 5,8 milyona düşmüştür. 2021 yılında ise kısmi bir artışla 6,4 milyon kayıtlı hasta sayısına çıkmıştır. Dünyada hala 4 milyondan fazla kayıtsız hasta bulunmaktadır ki kayıtsız hastaların uygun tedavi alamayacak olması küresel ölçekte tüberküloz kontrolünü daha da zorlaştırmaktadır.

Ülkemizde de sağlık çalışanlarının özverisi ile yürütülen Tüberküloz Kontrol Programı’nda son yıllarda tüberküloz hasta sayılarında yıllık %4-6 arasında azalma görülürken, pandeminin yoğun olduğu 2020 yılında sağlık sisteminin pandemi odaklı çalışması ve hastaların sağlık kuruluşlarına ulaşımındaki yetersizlikler ile %25 oranında kayıtlı tüberküloz hastasında düşüş olmuştur. 2021 yılında ise kayıtlı tüberküloz hastaları bir miktar artarak 9156 olarak saptanmıştır. Ülkemizde de tüberküloz halen önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir.  

Ancak, ülkemizde cumhuriyetin kuruluşuyla beraber görev yapmaya başlayan verem savaş dispanserleri sayesinde eksikleri olmasına rağmen halen yürütülen bir Tüberküloz Kontrol Programı mevcuttur. Bu programın başarı ile devam etmesi için verem savaş dispanserleri yapısı ve çalışanları desteklenmeli ve güçlendirilmelidir. Böylece halkımızın bu kurumlardan daha fazla faydalanabilmesi, tüberküloz tedavilerinin eksiksiz yapılabilmesi, tüberküloz hasta temaslılarının takibinin yapılması ve gerekli kişilere koruyucu tedavilerinin sağlanarak “Veremsiz Türkiye” ve “Veremsiz Dünya” hedefine ulaşılması için önemli bir adım olacaktır.

 

TÜSAD Tüberküloz Çalışma Grubu

 

 

ÜYE GİRİŞİ


   
Şifremi Unuttum
  

TÜSAD ÜYELİK BAŞVURUSU

ETKİNLİK TAKVİMİ

Mayıs 2024
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
 LookUs & Online Makale