KURSLAR (17 Ekim 2015 Cumartesi)

  • A'dan Z' ye Polisomnografi

    Kurs Sorumluları Duygu Özol, Hüseyin Lakadamyalı
    09:00 - 09:30 Uykuda solunum bozuklukları sınıflaması ve tanımlar
    Hilal Ermiş
    09:30 - 10:00 Polisomnografi endikasyonları ve kayıt protokolleri
    Sibel Öktem Ayık
    10:00 - 10:30 Hastanın kayıt için hazırlanması, kalibrasyon
    Handan İnönü
    10:30 - 11:00 Kahve Arası
    11:00 - 11:30 Polisomnografide artefaktlar ve çözümleri
    Duygu Özol
    11:30 - 12:00 Uyku evrelerinin skorlanması
    Hüseyin Lakadamyalı
    12:00 - 12:30 Solunumsal olayların skorlanması
    Asiye Kanbay
    12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
    13:30 - 14:00 Uykuda solunum bozukluklarında PSG bulguları
    Önder Öztürk
    14:00 - 14:30 PAP titrasyonu
    Şebnem Yosunkaya
    14:30 - 15:30 Polisomnografi raporunun yorumlanması
    Oğuz Köktürk
    15:30 - 15:45 Kursun genel değerlendirmesi ve kapanış
  • Göğüs Hastalıkları Hemşireliği Kursu

    Kurs Sorumluları Mukadder Çalıkoğlu, Ahmet Emin Erbaycu
    08:45 - 09:00 Açılış ve Tanışma
    09:00 - 09:30 ECMO ve Hemşirelik Bakımı
    Sami Cenk Kıraklı
    09:30 - 10.00 Ventilatör İlişkili Pnömonilerin Önlenmesinde Kanıta Dayalı Uygulamalar
    Naile Alankaya
    10:00 - 10:30 Ağrı Kontrolünde Kanıt Temelli Yaklaşım
    Pınar Bol
    10:30 - 11:00 Kahve Arası
    11:00 - 11:30 Hemşirelikte İş sağlığı ve güvenliği
    Ayşe Beşer
    11:30 - 12:00 Göğüs Hastalıkları Hemşireliğinde Bilişim
    Ahmet Emin Erbaycu
    12:00 - 12:30 Hemşirelik Uygulamalarının Sağlık Hukuku Boyutu
    Ekin Özgür Aktaş
    12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
    13:30 - 14:00 Kronik Göğüs Hastalıklarında Hastanın Tedaviye Uyumunun Sağlanması
    Emel Ceylan
    14:00 - 14:30 Hemşirelik Araştırma Ve Uygulamalarında Kanıta Dayalı Bilgiye Ulaşmak
    Havva Arslan Yürümezoğlu
    14:30 - 15:00 Göğüs Hastalıklarında Pulmoner Rehabilitasyon Ve Hemşirenin Rolü
    İlknur Naz
    15:00 - 15:30 Kahve Arası
    15:30 - 16:00 Akciğer Ca Da Kanıta Dayalı Semptom Yönetimi
    Fatma İltuş
    16:00 - 16:30 Tedavi Açısından Hasta-Hemşire İlişkileri
    Gülnur Gül
    16:30 - 17:00 Tartışma ve Kapanış
  • Herkes İçin İstatistik - Uygulamalı Araştırma Teknikleri ve İstatistik

    Kurs Sorumluları Muhittin A. SERDAR, Akif TURNA
    08:00 - 12:00 Tanışma ve programının tanıtımı
      Ne kadar istatistik bilmeliyiz ve kime danışmalıyız?
      Tıpta araştırma metodolojisi: Araştırma planlama ve istatistiksel yaklaşım -
    Amaca yönelik temel araştırma tipleri nelerdir?
      Veri oluşturma, dışlama kriterleri, taraf tutma (bias)
      Tanımlayıcı istatistikler
    Ölçüm, değişken, güven aralığı kavramlarını biliyor muyum?
      Örnekleme, randomizasyon, örneklem büyüklüğü ( Power Analizi)
    Kaç kişi veya deney hayvanı ile çalışmalıyım?
      p nedir ne değildir? İstatistik anlamlılık ve klinik anlamlılık nedir? Farklı mıdır?
    Araştırmam için en uygun istatistiği nasıl seçerim?
      İstatistiksel paket programların kullanımı ve analiz uygulamaları
    Hangi paket programları kullanmalıyım? En uygun hangisi?
      Kolay ve doğru grafik çizimleri ve tipleri?
    Sonuçlarımı en kolay nasıl anlatabilirim?
      Parametrik ve non - parametrik testlerin seçimi ve uygulama örnekleri
    12:00 - 13:00 Yemek Arası
    13:00 - 15:00 Nitel verilerde ilişki ve uyum analizi (Kappa, vb.)
    Tıpta karar verme yöntemleri (Tanı Testleri, ROC Curve)
    Risk ölçütleri (RR, OR)  ve uygulama örnekleri
      Kategorik verilerin değerlendirilmesi (Ki - kare testi)
    Değişkenler arası ilişkiler (Korelasyon ve Regresyon Analizi)
    Neden - sonuç ilişkisini  nasıl kurarım?
      Varyans analizi (ANOVA ve Post - hoc testleri)
      Sağkalım çalışmaları (Kaplan - Meier vs)
      Çok değişkenli regresyon analizleri
  • İleri Toraks Bilgisayarlı Tomografi Kursu

    Kurs Sorumluları Figen Başaran Demirkazık, Çetin Atasoy
    08:45 - 09:00 Açılış ve tanışma
    09:00 - 09:20 Akciğer nodüllerine yaklaşım
    Naim Ceylan
    09:20 - 09:40 Akciğer kanserinin evrelendirilmesi
    Çetin Atasoy
    09:40 - 10:00 Akciğer kanserinde tedaviye yanıtın izlemi
    Recep  Savaş
    10:00 - 10:30 Mediasten patolojilerinin radyolojisi
    Macit Arıyürek
    10:30 - 11:00 Kahve Arası
    11:00 - 11:20 Plevrada ve akciğer parenkiminde asbest  etkisi
    Cihan Akgül             
    11:20 - 11:40 Malign plevral mezotelyomanın değerlendirilmesi
    Ragıp Özkan
    11:40 - 12:00 Bağışıklığı normal hastalarda akciğer enfeksiyonları
    Canan Akman
    12:00 - 12:30 Bağışıklığı baskılanmış hastalarda akciğer enfeksiyonları
    Figen Başaran Demirkazık
    12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
    13:30 - 14:00 Pulmoner vasküler hastalıklar
    Sevtap Gümüştaş
    14:00 - 14:30 İdyopatik interstisyel fibrozis
    Macit Arıyürek
    14:30 - 15:00 Kahve Arası
    15:00 - 15:30 Diğer idyopatik interstisyel pnömoniler
    Pınar Balcı
    15:30 - 16:00 Nodül veya kist saptanan intertisyel hastalıklar
    Cihan Göktan
    16:00 - 16:15 Tartışma ve kapanış
  • Noninvaziv Mekanik Ventilasyon Kursu

    Kurs Sorumluları Erdoğan Kunter, Cenk Kıraklı
    08:45 - 09:00 Açılış ve tanışma
    1. Bölüm NIMV’da teorik temel bilgiler
    09:00 - 09:20 NIMV temel endikasyonları ve kontrendikasyonları
    Erdoğan Kunter
    09:20 - 09:40 NIMV kurulum - hangi cihaz, hangi maske
    Özlem Ediboğlu
    09:40 - 10:00 NIMV modlar
    Akın Kaya
    10:00 - 10:30 NIMV’de sık karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
    Cenk Kıraklı
    10:30 - 11:00 Kahve Arası
    2. Bölüm NIMV’de olgular eşliğinde pratik uygulama
    11:00 - 11:30 KOAH’lı hastada NIMV
    Serdar Akpınar
    11:30 - 12:00 Kifoskolyozlu hastada ve nöromusküler hastada NIMV
    Ebru Ortaç Ersoy
    12:00 - 12:30 Obezite hipoventilasyonda NIMV
    Burcu Başarık
    12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
    13:30 - 14:00 Kalp yetmezliğinde NIMV
    Serpil Öcal
    14:00 - 14:30 Postop NIMV
    Emre Karakoç
    14:30 - 15:00 Ağır pnömonide NIMV
    Gülbin Aygencel
    15:00 - 15:30 İnterstisyel akciğer hastalarında NIMV
    Fatma Yıldırım
    15:30 - 16:00 Tartışma ve kapanış
  • Pulmoner Tromboembolide Tanı ve Tedavi

    Kurs Sorumluları Oğuzhan Okutan, Oğuz Uzun
    08:45 - 09:00 Açılış ve tanışma
    Oturum 1 TANIDAN TEDAVİYE PTE
      Oturum Başkanı: Oğuzhan Okutan, Bülent Altınsoy
    09:00 - 09:25 Tromboemboli sonrası neler değişiyor
    Gülderen Şahin
    09:30 - 09:55 PTE’de tanısal yaklaşım (klinik, tanı yöntemleri skorlama sistemleri ve algoritmalar)
    Oğuzhan Okutan
    10:00 - 10:25 PTE de tedavi
    Oğuz Uzun
    10:30 - 11:00 Kahve Arası
    11:00: - 11:25 PTE’de proflaksi: kime, ne zaman, hangi ilaç ve ne kadar süre ile
    Savaş Özsu
    11:30 - 11:55 PTE de tedaviye bağlı komplikasyonları yönetimi
    Elif Yılmazel Uçar
    12:00 - 12:25 İnvaziv ve cerrahi işlemlerde PTE tedavisinin yönetimi
    Ayşegül Karalezli
    12:30 - 14:00 Öğle Yemeği
    Oturum 2 ÖZEL DURUMLARDA PTE’Lİ HASTAYA YAKLAŞIM
      Oturum Başkanı: Oğuz Uzun, Savaş Özsu
    14:00 - 14:25 Kanamalı hastada PTE tanı ve tedavi ilkeleri
    Ceyda Anar
    14:30 - 14:55 Gebelerde PTE tanı/ tedavi ilkeleri
    Oğuz Uzun
    15:00 - 15:25 Kanserli hastada PTE tanı ve tedavi ilkeleri
    Ömer Ayten
    15:30 - 16:00 Tartışma ve kapanış
  • Solunum Fizyolojisi ve Solunum Fonksiyon Testleri Kursu

    Kurs Sorumluları Gülderen Şahin, Funda Coşkun
    09.00 - 09.30  Akciğer ve göğüs duvarının mekanik olayları
    Nermin Yelmen
    09.30 - 10.00  Solunum sistemi direnci ve solunum işi
    Gülderen Şahin
    10.00 - 10.30  Statik ve dinamik akciğer volümleri
    Sema Umut
    10.30 - 11:00 Kahve Arası
    11.00 - 11.30  Pulmoner dolaşımın fizyolojik özellikleri, pulmoner kan akımının dağılımı, akciğerde ventilasyon perfüzyon ve ilişkileri
    M. Onur Yaman
    11.30 - 12.00  Alveoller ve dokularda gaz değişimi ve taşınması, arter kan gazları ve asit baz dengesi
    İbrahim Güner
    12.00 - 12.30  Solunumun düzenlenmesi
    Lütfi Çakar
    12.30 - 13.30 Öğle Yemeği
    13:30 - 14:00 Solunum fonksiyon testleri - spirometrik ölçüm genel kurallar; kabul edilebilirlik, tekrar edilebilirlik, sonlandırma kriterleri 
    Funda Coşkun
    14:00 - 14:30 Reversibilite testi ve bronş provakasyon testleri
    Ezgi Demirdöğen Çetinoğlu
    14:30 - 15:00 Kahve Arası
    15:00 - 15:30 Obstrüktif akciğer hastalıklarında spirometri
    Ahmet Ursavaş
    15:30 - 16:00 Restriktif akciğer hastalıklarında spirometri ve diffüzyon testi
    Gaye Ulubay
    16:00 - 17:00 Pratik uygulama - solunum fonksiyon testleri
    Funda Coşkun
  • Torasik Ultrasonografi ve Ekokardiografi Kursu

    Kurs Sorumluları Mehmet Uzun, Sevda Şener Cömert
    09:00 - 09:30 Ultrasonografi fiziği ve temel prensipleri
    İsmail Mihmanlı
    09:30 - 10:00 Torasik  ultrasonografiye giriş ve plevral hastalıkta USG
    Sevda Şener Cömert
    10:00 - 10:30 Kahve arası
    10:30 - 11:00 Plevra dışı hastalıklarda torasik USG
    Benan Çağlayan
    11:00 - 11:30 Yoğun bakımda USG
    Benan Çağlayan
    11:30 - 12:00 Temel ekokardiografi ve kalbin sistolik ve diastolik fonksiyonlarının değerlendirilmesi
    Mehmet Uzun
    12:00 - 13:00 Yemek arası
    13:00 - 13:30 Pulmoner hipertansiyonda ekokardiyografi
    Mehmet Uzun
    13:30 - 14:00 Kahve arası
    14:30 - 16:30 2 grup halinde pratik uygulama
  • Tütün Bağımlılığı Tedavisi Kursu

    “Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereği Sigara Bırakma Yöntemleri kursuna katılımlarda bakanlık onaylı katılım belgesi verilememektedir.”

    Kurs Sorumluları Nazmi Bilir, Şermin Börekçi
    08:45 - 09:00 Açılış ve tanışma
    Nazmi Bilir, Şermin Börekçi
    09:00 - 09:30 Tütün ürünleri, sigara ve sigara dumanı
    Zeynep Atam Taşdemir
    09:30 - 10:00 Tütün epidemiyolojisi ve tütün endüstrisi, tütün kontrol programları
    Nazmi Bilir
    10:00 - 10:30 Nikotin bağımlılığı, sigara içen hastaya psiko - sosyal yaklaşım
    Hakan Coşkunol
    10:30 - 10:45 Kahve arası
    10:45 - 11:15 Sigara bırakma polikliniği yapılandırılması
    Ayşegül Karalezli
    11:15 - 11:45 Nikotin replasman tedavisi
    Evrim Eylem Akpınar
    11:45 - 12:15 Bupropiyon
    Şermin Börekçi
    12:15 - 13:30 Öğle Yemeği
    13:30 - 14:00 Vareniklin
    Esra Uzaslan
    14:00 - 14:30 Türkiye’de tütün kontrolü çalışmaları 
    Fatma Alpay
    14:30 - 15:00 Kahve arası
    15:00 - 15:45 Örnek olgu sunumları
    Tijen Şengezer
    15:45 - 16:00 SON TEST VE KAPANIŞ - Şermin Börekçi
  • Video Assisted Thoracic Surgery (Vats) Kursu

    Kurs Sorumluları Mehmet Ali Bedirhan,  Orhan Yücel
    08:45 - 09:00 Açılış ve tanışma
    09:00 - 09:30 VATS rezeksiyonlarına giriş
    Semih Halezeroğlu
    09:30 - 10:00 VATS lobektomiler
    Erdal Okur
    10:00 - 10:30 VATS segmentektomiler
    Çağatay Tezel
    10:30 - 11:00 Kahve Arası
    11:00 - 11:30 VATS timektomiler
    Alper Toker
    11:30 - 12:00 VATS uniportal rezeksiyon
    Volkan Baysungur
    12:00 - 13:30 Öğle Yemeği
    13:30 - 14:00 Robotik cerrahi
    Sudish Murthy
    14:00 - 14:30 VATS sempatektomi
    Orhan Yücel
    14:30 - 15:00 Tartışma ve kapanış
  • CHEST – TÜSAD Board Review Kursu


    CHEST – TÜSAD Board Review Kursu Final Programı belli oldu… 

    Kurs tarihi: 16 – 17 Ekim 2015
    Kurs yeri: ÇEŞME-IZMIR, TURKEY
    Kurs kayıt bedeli: 100 Euro
    * %18 KDV dahil değildir.

    Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, 37. Ulusal Kongresi "SOLUNUM 2015" öncesinde 16 - 17 Ekim 2015 tarihlerinde  gerçekleştirilecek olan iki günlük “Chest Board Review Course” toplantısının detaylı programına aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz. Kursa katılmak isteyen kongre katılımcıları, detaylı bilgi için siynem.kolcuoglu@k2-events.com  adresine mail gönderebilir veya +90 (216) 428 95 51 numaralı telefondan ulaşabilirler. 

    Bu kurs Göğüs Hastalıkları alanında ana başlıkları hem teorik hem de olgular eşliğinde pratik yaparak güncelleme imkanı bulacağınız, her konuyu uzmanı ile birebir tartışabileceğiniz bir güncelleme toplantısı niteliğindedir.
    Kursun bilimsel programının yapılandırılması ve konuşmacıların görevlendirilmesi American College of Chest Physicians (ACCP) tarafından yapılmıştır. Bu kurs ile kongremizde gerçekleştirilecek olan "Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlik Sınavı" arasında katılım anlamında bir zorunluluk ya da bir ilişki mevcut değildir.



    Kayıt Ücretlerinin Yatırılacağı Banka Hesap Numarası

    K2 Kongre Yönetimi ve Turizm A.Ş.
    Banka Adı :

    İşbankası, İstanbul Kadıköy Rıhtım / Ticari Şube
    Hesap Adı : Kaiki Kongre Yönetimi ve Turizm A.Ş.
    IBAN No : TR27 0006 4000 0021 3940 0093 44 (EURO Hesabı)
    TR61 0006 4000 0011 3940 0126 17 (TL Hesabı)



LookUs & Online Makale