Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu - TGHYK sınavı bu yıl kongremizde yapılacaktır.
Teorik Sınav: 16 Ekim 2014 - (Yer: Radisson Blu Otel, Çeşme), Pratik Sınav: 19 Ekim 2014 - (Yer: Çeşme Sheraton Otel’i – Kongre Oteli)


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Kurslar - 15 Ekim 2014, Çarşamba

  • Trakea ve Bronşlar Üzerinde Cerrahi Teknik Uygulamalar

    Kursun Adı "Trakea ve Bronşlar Üzerinde Cerrahi Teknik Uygulamalar" 
    Kurs Sorumluları Mehmet Ali Bedirhan, İrfan Taştepe
      Teorik
    09:00-09:30 Trakea Rezeksiyonları
      Alper Toker
    09:30-10:00 Karina Rezeksiyonları
      Adnan Sayar
    10:00-10:30 Kahve Molası
    10:30-11:00 Bronşiyal Sleeve Rezeksiyonlar
      Çağatay Tezel
    11:00-11:30 Vasküler Sleeve Rezeksiyonlar
      Mehmet Ali Bedirhan
    11:30 - 12:00 Sleeve Rezeksiyonlara Genel Bakış ve Komplikasyonlar
      Adem Güngör
    12:00 - 13:00 Öğle Yemeği
    13:00 - 14:30 Pratik Uygulama
    Yönlendiriciler İrfan Taştepe
      Adem Güngör
      Alper Toker
      Adnan Sayar
      Çağatay Tezel
      Mehmet Ali Bedirhan
  • Diffüz Parankimal Akciğer Hastalıklarına Yaklaşım

    Kursun Adı "Diffüz Parankimal Akciğer Hastalıklarına Yaklaşım"
    Kurs Sorumluları Oğuzhan Okutan, Oğuz Uzun
    09:00-09:30 DPAH Epidemiyoloji ve Sınıflama 
      Oğuzhan Okutan
    09:30-10:00 Klinik
      Ceyda Anar
    10:00-10:15 Kahve Molası
    10:15-10:45 Tanıda Girişimsel Yöntemler 
      Levent Dalar
    10:45-11:15 Ayırıcı Tanıda Radyoloji 
      Figen Demirkazık
    11:15-11:45 Ayırıcı Tanıda Patoloji 
      Funda Demirağ
    11:45-12:00 Tartışma
    12:00-13:30 Öğle Yemeği
      Olgular Eşliğinde Hastalıklara Yaklaşım 
    Oturum Başkanları Oğuz Uzun, Figen Demirkazık
    13:30-13:50 NSIP
      Oğuz Uzun
    13:50-14:10 Sarkoidoz
      Ömer Ayten
    14:20-14:40 Behçet Hastalığı Akciğer Tutulumu 
      Oğuz Uzun
    14:40-15:00 Kahve Molası
    15:00-15:20 Kollagen Doku Hastalıklarında Akciğer Tutulumu 
      Savaş Özsu
    15:20-15:40 Hipersensivite Pnomonisi 
      Ceyda Anar
    15:40-16:00 İlaca Bağlı DPAH 
      Bülent Altınsoy
    16:00-16:15 Değerlendirme Ve Kapanış
  • Solunum Fizyolojisi ve Temel Klinik Uygulamalar

    Kursun Adı "Solunum Fizyolojisi ve Temel Klinik Uygulamalar"
    Kurs Sorumluları Gülderen Şahin, Funda Coşkun
    09.30 - 09.50 Akciğer ve Göğüs Duvarinin Mekanik Olayları
      Nermin Yelmen
    09.50 - 10.10 Solunum Sistemi Direnci ve Solunum İşi 
      Gülderen Şahin
    10.10 - 10.30 Pulmoner Dolaşimin Fizyolojik Özellikleri, Pulmoner Kan Akiminin Dağilimi          
      Onur M. Yaman 
    10:30 - 11:00  Kahve Molası
    11.00 - 11.20 Akciğerde Ventilasyon Perfüzyon ve ilişkileri  
      Lütfi Çakar
    11.20  -11.40 Alveoller ve Dokularda Gaz Değişimi ve Taşınması
      İbrahim Güner
    11.40 - 12.00 Solunum Düzenlenmesi   
      Lütfi Çakar 
    12.00 - 13.00  Öğle Yemeği
    13.00 - 13.20 Arter Kan Gazlari ve Asit Baz Dengesi  
      Fadıl Özyener
    13.20 - 13.40 Asit Baz Denge Bozuklukları ve Klinik Açıdan Değerlendirilmesi  
      Ahmet Ursavaş
    13.40 - 14.00 Kahve Molası
    14:00 – 14.20 Solunum Fonksiyon Testleri - Spirometrik Ölçüm Genel Kurallar; Kabul Edilebilirlik, Tekrar Edilebilirlik, Sonlandırma Kriterleri  
      Funda Coşkun
    14.20-14.40 Statik ve Dinamik Akciğer Volümleri  
      Sema Umut
    14.40-15.00 Obstrüktif Akciğer Hastalıklarında Spirometri  
      Nurhayat Yıldırım
    15.00-15.30 Kahve Molası
    15:30-15.50   Reversibilite Testi ve Bronş Provakasyon Testleri  
      Bilun Gemicioğlu
    15:50 - 16:10 Restriktif Akciğer Hastalıklarında Spirometri ve Diffüzyon Testi 
      Gaye Ulubay
    16:10 - 17:00 Pratik Uygulama 
      Funda Coşkun
  • Çocuk Göğüs Hastalıklarında Solunum Rehabilitasyonu

    Kursun Adı "Çocuk Göğüs Hastalıklarında Solunum Rehabilitasyonu"
    Kurs Sorumluları H. Nilgün Gürses, Ayşe Tana Aslan
    09:00-09:30 Riskli Bebeklerde Solunum Problemleri
      Gönül Acar
    09:30-10:00 Pediatrik Yoğun Bakımda Sık Karşılaşılan Sorunlar ve İzlem
      Gökhan Kalkan 
    10:00-10:30 Kahve Molası
    10:30-11:00 Pediatrik Yoğun Bakımda Fizyoterapi
      Rengin Demir  
    11:00-11:30 Çocuklarda İnhalasyon Tedavisi
      Gökşen Kuran Aslan                                                                                                                 
    11:30-12:00 Bronşektaziye Pediatrik Bakış
      Figen Gülen 
    12:00-13:00 Öğle Yemeği
    13:00-13:30 Bronşektazide Solunum Rehabilitasyonu
      H. Nilgün Gürses     
    13:30-14:00 Kistik Fibroziste Medikal Yaklaşım ve İnhalasyon Tedavisi
      Sevgi Pekcan     
    14:00-14:30 Kahve Molası
    14:30-15:00 Kistik Fibroziste Solunum Rehabilitasyonu
      Semiramis Özyılmaz                     
    15:00-15:30 Kronik Akciğer Hastalığı Olan Çocuklarda Egzersiz ve Spor
      Fatma  K. Mutluay
  • Yoğun Bakıma Hasta Kabulü ve İzlenmesi

    Kursun Adı "Yoğun Bakıma Hasta Kabulü ve İzlenmesi"
    Kurs Sorumluları Erdoğan Kunter, Cenk Kıraklı
    08.30-09.00 Açılış 
      YBÜ’ye Kabul ve Monitorizasyon
    09.00-09.30 Ne Zaman YBÜ?- Yoğun Bakım Yatış Kriterleri 
      Cenk Kıraklı
    09.30-10.00 Hangi Hastaya İnvaziv Hangi Hastaya NIV?
      Emre Karakoç
    10.00-10.30 Monitorizasyon (Temel Kavramlar)
      Murat Sungur 
    10.30-11.00 Kahve Molası
      YBÜ’de Order Nasıl Düzenlenmeli
    11.00-11.30 Beslenme
      Özlem Ediboğlu 
    11.30-12.00 Analjezi ve Sedasyon 
      Ebru Ortaç Ersoy
    12.00-12.30 Tromboprofilaksi ve GIS Koruma
      Müge Aydoğdu
    12.30-13.00 Sıvı, Elektrolit, Vazopressor, İnotrop, Vasodilatör Tedaviler; Endikasyonlar, Kontrendikasyonlar, Yan Etkiler
      Gülbin Aygencel 
    13.00-14.00 Öğle Yemeği
      YBÜ’de Ekstübasyon ve Taburculuk
    14.00-14.30 Weaning ve Ekstübasyon 
      Erdoğan Kunter
    14.30-15.00 Yoğun Bakım Hastasında Fizyoterapi
      İlknur Naz
    15.00-15.30 Kahve Molası
    15.30-16.00 Taburculuğa Hazırlık 
      Nalan Adıgüzel
    16.00-16.15 Kapanış ve Yorumlar
  • Temel Bronkoskopi

    Kursun Adı "Temel Bronkoskopi"
    Kurs Sorumluları Ergün Tozkoparan, Levent Dalar
    09:00-09:20  Bronkoskopi Öncesi Hasta Hazırlığı
      Cengiz Özdemir
    09:20-09:40  Bronkoskopi Öncesi Radyolojik Değerlendirme
      Canan Akman
    09:40-10:00  Analjezi, Anestezi ve Sedasyon
      Elif Küpeli 
    10:00-10:30  Kahve Molası
    10:30-10:50  Özel ve Zor Hastalarda Bronkoskopi
      Levent Karasulu
    10:50-11:10  Komplikasyonların Önlenmesi ve Yönetimi
      Zafer Aktaş
    11:10-11:30  Temel Teknikler: Lavaj, Fırçalama, Endobronşiyal Biyopsi
      Dilek Ernam
    11:30-11:50  Transbronşiyal İğne Aspirasyonu, Transbronşiyal Biyopsi, Bal
      Sinem Nedime Sökücü
    11.50-12:30  Tartışma
    12:30-13:30  Öğle Yemeği
    13:30-16:00  Pratik
      TBB
      Cengiz Özdemir
      BAL
      Yavuz Selim İntepe
      TBİA
      Elif Küpeli, Sinem Nedime Sökücü
      EBB, BRONŞ ASP., Fırçalama
      Dilek Ernam
  • Sigara Bırakma Yöntemleri
    “Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereği Sigara Bırakma Yöntemleri kursuna katılımlarda bakanlık onaylı katılım belgesi verilememektedir.”

    Kursun Adı "Sigara Bırakma Yöntemleri"
    Kurs Sorumluları Zeynep Atam Taşdemir, Ayşegül Karalezli 
    08.45-09.00 Açılış ve Tanışma
      Ayşegül Karalezli
    09.00-09.30 Tütün Ürünleri, Sigara ve Sigara Dumanı 
      Zeynep Atam Taşdemir 
    09.30-10.00 Tütün Epidemiyolojisi ve Tütün Endüstrisi, Tütün Kontrol Programları
      Gönül Çulha
    10.00-10.30 Nikotin Bağımlılığı,
    Sigara İçen Hastaya Psiko-Sosyal Yaklaşım 
      Mert Savrun 
    10.30-10.45 Kahve Molası
    10.45-11.15 Sigara Bırakma Polikliniği Yapılandırılması 
      Ayşegül Karalezli
    11.15-11.45 Nikotin Replasman Tedavisi 
      Evrim Eylem Akpınar 
    11.45-12.15 Bupropiyon
      Şermin Börekçi
    12.15-13.30 Öğle Yemeği
    13.30-14.00 Vareniklin
      Tunçalp Demir
    14.00-14.30 Türkiye’de Tütün Kontrolü Çalışmaları
      Sağlık Bakanlığı, Tütün Kontrolü Dairesi
    14.30-15.00 Kahve Molası
    15.00-15.45 Örnek Olgu Sunumları
      Tijen Şengezer 
    15.45-16.00 Son Test ve Kapanış
      Ayşegül Karalezli
  • Tanıdan Tedaviye Obstruktif Uyku Apne Sendromu

    Kursun Adı "Tanıdan Tedaviye Obstruktif Uyku Apne Sendromu"
    Kurs Sorumluları Duygu Özol, Handan İ. Köseoğlu
    09.00-09.10 Açılış Konuşmaları
      Oğuz Köktürk, Duygu Özol
    09.10-09.30 Uyku Bozuklukları Sınıflaması, Tanımlamalar
      Sibel Öktem Ayık
    09.30-09:50 OSAS Fizyopatolojisi 
      Duygu Özol
    09:50-10:10 Klinik Bulgular ve Tanı Yöntemleri 
      Asiye Kanbay
    10:10- 10:30 OSAS Klinik Tipleri 
      Oğuz Köktürk
    10.30-11.00 Kahve Molası
    11.00-11.20 OSAS’da Polisomnografi Bulguları
      Handan İ. Köseoğlu
    11.20-11.40 OSAS Kardiyovaskuler Ve Metabolik Sonuçları
      Önder Öztürk
    11:40- 12:00 OSAS Tedavisinde Genel Önlemler Ve Medikal Tedavi
      Hüseyin Lakadamyalı
    12.00-13.30 Öğle Yemeği
    13:30-14.00 OSAS’da Ağız İçi Araç Tedavisi
      Filiz Keyf
    14:00-14:30 OSAS’da Cerrahi Tedavi
      Şerife Uğur
    14:30-15:00 OSAS’da PAP Titrasyonu ve Tedavisi
      Turan Acıcan
    15.00-15:30 Sorular ve Cevaplar ile Kursun Genel Değerlendirmesi 
  • Temel Bilgilerle Bilgisayarlı Toraks Tomografisi

    Kursun Adı "Temel Bilgilerle Bilgisayarlı Toraks Tomografisi"
    Kurs Sorumlusu Çetin Atasoy
    09:00 - 09:30 Açılış 
      I. Toraks BT Teknik, Anatomi ve Tuzaklar
    09:30 - 10:00 Toraks BT Teknikleri 
      Gonca Erbaş
    10:00 - 10:30 Toraks BT: Normal Anatomi 
      Pınar Balcı
    10:30 - 11:00 Anatomik Varyasyonlardan ve Teknikten Kaynaklanan Tuzaklar
      Pınar Balcı
    11:00 - 11:30 Kahve Molası
      II. Toraks BT’de Kullanılan Temel Terimlerin Anlam ve Önemleri
    11:30 - 12:00 Toraks BT’de Kullanılan Temel Terimlerin Anlam ve Önemleri
      Çetin Atasoy
    12:00 - 13:00 Öğle Yemeği
      III. Yaygın Akciğer Hastalıklarında BT ile Ayırıcı Tanı
    13:00 - 13:30 Dansite Artışı ve Azalması 
      Recep Savaş
    13:30 - 14:00 Retiküler Patern
      Pınar Balcı
    14:00 - 14:30 Yaygın Noadüler Patern
      Canan Akman 
    14:30 - 15:00 Değerlendirme ve Kapanış
  • CHEST – TÜSAD Board Review Kursu


    CHEST – TÜSAD Board Review Kursu Final Programı belli oldu…

    Kurs tarihi: 14 – 15 Ekim 2014
    Kurs yeri: Radisson Blu Hotel, Çeşme – İzmir
    Kurs kayıt bedeli: 100 Euro
    * %18 KDV dahil değildir.

    Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, 36. Ulusal Kongresi "SOLUNUM 2014" öncesinde 14 - 15 Ekim 2014 tarihlerinde  gerçekleştirilecek olan iki günlük “Chest Board Review Course” toplantısının detaylı programına aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz. Kursa katılmak isteyen kongre katılımcıları, detaylı bilgi için bengu.arslan@k2-events.com  adresine mail gönderebilir veya +90 (216) 428 95 51 numaralı telefondan ulaşabilirler.

    Bu kurs Göğüs Hastalıkları alanında ana başlıkları hem teorik hem de olgular eşliğinde pratik yaparak güncelleme imkanı bulacağınız, her konuyu uzmanı ile birebir tartışabileceğiniz bir güncelleme toplantısı niteliğindedir.

    Kursun bilimsel programının yapılandırılması ve konuşmacıların görevlendirilmesi American College of Chest Physicians (ACCP) tarafından yapılmıştır. Bu kurs ile kongremizde gerçekleştirilecek olan "Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlik Sınavı" arasında katılım anlamında bir zorunluluk ya da bir ilişki mevcut değildir.

    Kurs Final Programına Ulaşmak için Tıklayınız  

    Kayıt Ücretlerinin Yatırılacağı Banka Hesap Numarası

    K2 Kongre Yönetimi ve Turizm A.Ş.
    Banka Adı : İşbankası, İstanbul Kadıköy Rıhtım / Ticari Şube
    Hesap Adı : Kaiki Kongre Yönetimi ve Turizm A.Ş.
    IBAN No : TR27 0006 4000 0021 3940 0093 44 (EURO Hesabı)
    TR61 0006 4000 0011 3940 0126 17 (TL Hesabı)



LookUs & Online Makale