Untitled Document
KURSLAR


  • Akciğer Kanserlerinde Destek Tedavi Uygulamaları Kursu

    Akciğer Kanserlerinde Destek Tedavi Uygulamaları Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Ferah Ece, Dr. Berna Eren Kömürcüoğlu
    09:30-10:00 Destek tedavi- palyatif tedavi tanımlamaları. Destek tedavi kime, ne zaman, nerede, kim tarafından uygulanmalı?
    Dr. Meltem Uyar
    10:00-10:30 Ağrı tedavisi
    Dr. Işın Ünal Çevik
    10:30-11:00 Ara
    11:00-11:30 Akciğer kanserli hastada anoreksi, kaşeksi, beslenme
    Dr. Ülkü Yılmaz Turay
    11:30-12:00 Yorgunluk
    Dr. Sibel Alpar
    12:00-13:30 Öğle Yemeği
    13:30-14:00 Dispne
    Dr. Ferah Ece
    14:00-14:30 Öksürük ve hemoptizi
    Dr. Berna Eren Kömürcüoğlu
    14:30-15:00 Ara
    15:00-15:30 Akciğer kanserli hastada psikososyal yaklaşım
    Dr. Ayşın Noyan
    15:30-16:00 Palyatif tedavi ünite yapılanması ve organizasyonu
    Dr. Şeref Kömürcü
    16:00-16:30 Değerlendirme ve Kapanış
  • Astım ve Diğer Allerjik Hastalıklarda Aciller & Astımda Tanı Testleri Kursu

    Astım ve Diğer Allerjik Hastalıklarda Aciller & Astımda Tanı Testleri Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Füsun Kalpaklıoğlu , Dr. Ferhan Özşeker
    Astım ve diğer allerjik hastalıklarda aciller
    09:30-10:00 Astım akut atak tedavisi
    Dr. Ferhan Özşeker
    10:30-11:00 Anafilaksi
    Dr. Füsun Kalpaklıoğlu
    11:00-11:30 Ara
    11:00-11:30 İlaç allerjisi
    Dr. Gülfem Çelik
    11:30-12:00 Değerlendirme
    12:00-13:30 Öğle Yemeği
    Astımda tanı testleri
    13:30-14:00 Bronş provokasyon testleri
    Dr. Tülin Kuyucu
    14:00-14:30 İndükte balgam
    Dr. Nail Yılmaz
    14:30-15:00 Ara
    15:00-15:30 Astımda solunum fonksiyon testleri ve PEF takibi
    Dr. Münevver Erdinç
    15:30-16:00 Prick testleri
    Dr. Osman Şener
    16:00-16:30 Değerlendirme ve Kapanış
  • Ekokardiyografi ve Torasik Ultrasonografi Kursu ( Kontenjan Dolmuştur)

    Ekokardiyografi ve Torasik Ultrasonografi Kursu ( Kontenjan Dolmuştur)
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Benan Çağlayan, Dr. Oğuzhan Okutan
    09:30-10:00 Ultrasonografi fiziği ve ultrasonografik görüntüleme prensipleri
    Dr. İsmail Mihmanlı
    10:00-10:30 Torasik hastalıklarda ultrasonografi: olgu sunumları eşliğinde
    Dr.Sevda Şener Cömert
    10:30-10:45 Ara
    10:45-11:15 Ekokardiyografik değerlendirme ve kullanılanparametreler
    Dr. Mehmet Uzun
    11:15-11:45 Kalbin sistolik, diyastolik fonksiyon bozuklukları ve Ekokardiyografik değerlendirme
    Dr. Mehmet Uzun
    11:45-12:15 Kalbin sistolik, diyastolik fonksiyon bozukluklar ve pulmoner yansımaları
    Dr. Mehmet Kutlu Çelenk
    12:15-13:30 Öğle Yemeği
    13:30-14:00 Pulmoner hipertansiyonda klinik değerlendirme
    Dr. Oğuzhan Okutan
    14:00-14:30 Girişimsel toraks ultrasonografisi
    Dr. Benan Çağlayan
    14:30-14:45 Ara
    14:45-16:45 Pratikuygulama
      İlk masa Toraksik USG (10 kişi): Uygulayıcı, ister ise USG cihazının yanında sunum sistemini de kullanarak patolojik olgu ve uygulama sunumu yapabilecek.
    İkinci Masa Ekokardiyografi pratiği (10 kişi)
    16:45 Kurs Değerlendirme ve Kapanış.
  • Kronik Solunum Hastalıklarında Evde Bakım Kursu

    Kronik Solunum Hastalıklarında Evde Bakım Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Nilgün GÜRSES, Dr. Hakan GÜNEN
    09:30-10:00 Değerlendirme
    Dr. Dicle Yılmaz
    10:00-10:30 Medikal tedavi
    Dr. Hakan Günen
    10:30-11:00 Ara
    11:00-11:30 Oksijen tedavisi
    Dr. Levent Cem Mutlu
    11:30-12:00 Non - invaziv ventilatör kullanımı
    Dr. Erdoğan Kunter
    12:00-12:30 Mekanik ventilatöre bağımlı hastanın izlenmesi
    Dr. Filiz Koşar
    12:30-13:45 Öğle Yemeği
    13:45-14:15 Solunum fizyoterapi ve rehabilitasyonu
    Dr. Semiramis Özyılmaz
    14:15-14:45 Egzersiz programı önerileri
    Dr. Rengin Demir
    14:45-15:15 Ara
    15:15-15:45 GYA ve ev ortam önerileri
    Dr. Gökşen Kuran
    15:45-16:15 Hasta bakımında karşılaşılabilecek problemler ve çözüm önerilerinin tartışılması
    Dr. Fatma Karantay Mutluay
    16:15-16:45 Değerlendirme ve Kapanış
  • Kurum Uzmanlık Eğitimi Hazırlık Kursu

    Kurum Uzmanlık Eğitimi Hazırlık Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr.Hayati Bilgiç, Dr. Halil İbrahim Durak
    Ön koşul: Katılımcıların Göğüs Hastalıkları Uzmanlık Eğitim Programına genel hatları ile hakim olmaları (sf 1-28) ve ilgili program kitabını beraberlerinde getirmeleri gereklidir.
    Program ve İçerik
    09.00 Giriş ve Durum Analizi
     

    1. Ulusal programın yapısı ve içeriği (Hayati Bilgiç)

    2. Mevcut kurumsal programların durumu (Filiz Koşar)

    10.00 Hazırlık (Sıla Elif Törün)
     

    1. Kurumları hazırlamak

    2. Eğiticileri hazırlamak

    3. Öğrenenleri hazırlamak

    12.00-13.00 Öğle yemeği
    13.00 Kurumsal Program Geliştirme ve Uygulama (Halil İbrahim Durak)
    14.30 Program İyileştirme ve Kurumsallaştırma (Halil İbrahim Durak)
     

    1. Programı izlemek ve değerlendirmek

    2. Programı iyileştirmek ve kurumsallaştırmak

    15.30 Sağlık Baklanlığındaki Gelişmeler ve TUKMOS (Hayati Bilgiç)
    16.30 İşbirliği ve Eylem Planı (Hayati Bilgiç, Halil İbrahim Durak)
    Yöntem: Her oturumda katılımcılara girişte yapılacak kısa sunumların ardından, ulusal programın hayata geçirilebilmesi için ortak saptanacak sorulara küçük gruplarda yanıt vermeleri ve sunmaları istenecek Son oturumda alınan notlar bir araya getirilerek bir işbirliği eylem planı hazırlanacak
    ÖNEMLİ: Kongre kaydı yapılmış hekimler için kurs ücretsiz olmakla birlikte katılacak kursiyerlerin önceden solunum2011@k2-events.com adresine İsim-Soyisim ve Kurum bilgisini iletmesi gerekmektedir.
  • Mesleki Akciğer Hastalıklarında Radyoloji Kursu

    Mesleki Akciğer Hastalıklarında Radyoloji Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. İbrahim AKKURT; Dr. Cebrail ŞİMŞEK
    09.30-09.50 Kursun amacı-beklentiler-tanışma
    Dr. İbrahim AKKURT
    09.50-10.20 Radyolojik takip gereken MAH.
    Dr. Arif KELEŞOĞLU
    10.20-10.50 Neden ILO , tarihçe
    Dr. İbrahim AKKURT
    10.50-11.05 Çay-kahve arası
    11.05-11.50 ILO klasifikasyonunun genel ilkeleri
    Dr. Cebrail ŞİMŞEK
    11.50-12.35 Parankimal opasiteler
    Dr. Nilüfer KONGAR
    12.30-13.45 Öğle yemeği
    13.45-14.15 Plevral patolojiler
    Dr. Arif KELEŞOĞLU
    14.15-14.45 Meslek Hastalıklarında Digital grafi
    Dr. Cebrail ŞİMŞEK
    14.45-15.15 Meslek Hastalıklarında HRCT
    Dr. Cesur GÜMÜŞ
    15.15-15.30 Çay - kahve
    15.30-16.45 Pratik
    Dr. Cebrail ŞİMŞEK -Dr. İbrahim AKKURT
    16.45-17.00 Kurs sonu değerlendirme, geri bildirim
  • Sigara Bırakma Yöntemleri Kursu

    Sigara Bırakma Yöntemleri Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Nazmi Bilir, Dr. Tunçalp Demir
    09:30-10:00 Tütün Epidemiyolojisi ve Tütün Endüstrisi, Tütün Kontrol Programları
    Dr. Nazmi Bilir
    10:00-10:30 Tütün ürünleri, Sigara ve Sigara Dumanı
    Dr. Seyfettin Gümüş
    10:30-11:00 Ara
    11:00-11:30 Sigara bağımlılığı ve Sigara İçen Hastaya Genel Yaklaşım
    Dr. Füsun Ülger
    11:30-12:00 Sigara Bırakma Polikliniği Yapılandırılması
    Dr. Tunçalp Demir
    12:00-13:30 Öğle Yemeği
    13:30-14:00 Nikotin Replasman Tedavisi
    Dr. Ayşegül Karalezli
    14:00-14:30 Bupropiyon
    Dr. Şermin Börekçi
    14:30-15:00 Ara
    15:00-15:30 Vareniklin
    Dr. Tunçalp Demir
    15:30-16:00 Bilimsel Olmayan Yaklaşımlar
    Dr. Funda Coşkun
    16:00-16:30 Değerlendirme ve Kapanış
  • Temel Yoğun Bakım Kursu

    Temel Yoğun Bakım Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Erdoğan Kunter, Dr. Cenk Kıraklı
    09:30-10:00 Yoğun Bakım nedir, yoğun bakım hastası kimdir?
    Dr. Murat Sungur
    10:00-10:30 Yoğun Bakımda monitörizasyon
    Dr. Müge Aydoğdu
    10:30-11:00 Ara
    11:00-11:30 Yoğun Bakımda özel girişimler
    Dr. Nahit Çakar
    11:30-12:00 Solunum yetmezliğine yaklaşım
    Dr. Uğur Gönlügür
    12:00-13:30 Öğle Yemeği
    13:30-14:00 Sedasyon, analjezi, nöromuskuler blokaj
    Dr. Nahit Çakar
    14:00-14:30 Yoğun Bakımda dahili sorunlar
    Dr. Yaşar Küçükardalı
    14:30-15:00 Ara
    15:00-15:30 Yoğun Bakımda enfeksiyon
    Dr. Güneş Şenol
    15:30-16:00 Yoğun Bakımda beslenme
    Dr. Özlem Ediboğlu
    16:00-16:30 Değerlendirme ve Kapanış
  • Toraks Travmaları Kursu

    Toraks Travmaları Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Levent Elbeyli, Dr. Salih Topçu
    09:30-10:00 Travma nedir? Sağlık birimleri nasıl organize olmalıdır?
    Dr. Cemalettin Ertekin
    10:00-10:30 Travmaya metabolik ve endokrin cevap
    Dr. Refik Ülkü
    10:30-10:45 Ara
    10:45-11:15 Olay yerinde yapılması gerekenler; hasta nakil kural ve koşulları
    Dr. Alper Gözübüyük
    11:15-11:45 Toraks travmalı hastada major cerrahi endikasyonları; konuşmacı
    Dr. Alpay Sarper
    11:45-12:15 Göğüs duvarı sorunlarında tedavi yöntemleri ve yeni gelişmeler
    Dr. Feridun Işık
    12:15-13:30 Öğle Yemeği
    13:30-14:00 Toraks travmalarında erken ve geç komplikasyonlar
    Dr. Bülent Tunçözgür
    14:00-14:30 Travmada solunum yetmezliği, sistemik sorunlar ve tedavisi
    Dr. Necmettin Ünal
    14:30-14:45 Ara
    14:45-15:15 Toraks travmalı hastanın rehabilitasyonu
    Kıymet Muhammer
    15:15-15:45 Adli-idari sorunlar
    Esin Akgül
    15:45 – 16:15 Değerlendirme ve Kapanış
  • Uykuda Solunum Bozuklukları Tanı ve Tedavi Kursu

    Uykuda Solunum Bozuklukları Tanı ve Tedavi Kursu
    Tarih: 15 EKİM 2011, Cumartesi
    KURS PROGRAMI
    KURS SORUMLULARI: Dr. Oğuz Köktürk, Dr. Turan Acıcan
    09:30-10:00 Sınıflama ve klinik özellikler
    Dr. Önder Öztürk
    10:00-10:30 Tanı kriterleri
    Dr. Ahmet Ursavaş
    10:30-10:45 Ara
    10:45-11:15 Sınıflama dışı özel durumlar
    Dr. Asiye Kanbay
    11:15-12:15 Polisomnografik Tanı
    Dr. Oğuz Köktürk
    12:15-12:45 Tanı sorunları
    Dr. Şebnem Yosunkaya
    12:45-13:45 Öğle Yemeği
    13:45-14:15 PAP tedavisi ve cihaz seçimi
    Dr. Levent Karasulu
    14:15-14:45 PAP dışı tedaviler
    Dr. Hüseyin Lakadamyalı
    14:45-15:15 Ara
    15:15-15:45 Tedavi sorunları
    Dr. Turan Acıcan
    15:45-16:15 Çocuklarda tanı ve tedavi farklılıkları
    Dr. Ayşe Tana Aslan
    16:15-16:45 Değerlendirme ve Kapanış

 

 
   
LookUs & OnlineMakale