DavetUntitled Document

Değerli Meslektaşlarımız,

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği’nin 34. Ulusal Kongresi SOLUNUM 2012’de sizleri ağırlayacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Kongremiz bu yıl da Ege’nin incisi Çeşme’de Sheraton Otel’inde gerçekleşecek.

SOLUNUM 2011’in hemen ardından başlayan, Çalışma Grupları ve Koordinasyon Kurullarımızla yürüttüğümüz yoğun bir çalışma sonucunda SOLUNUM 2012 Programını oluşturduk. Bilimsel programı oluştururken sizlerden gelen anket sonuçları bizlere yol gösterdi. Bizden beklentileriniz çok fazla salona dağılmayan, rafine, derli toplu bir program oluşturulmasıydı. Öneriler doğrultusunda bu yıl oturumları üç salon şeklinde düzenledik. Bilimsel program içeriğinde göğüs hastalıklarını ilgilendiren konularda, güncel gelişmeler ışığında hazırlanmış gerek akademik gerekse temel düzeyde tüm bilgilere ulaşma fırsatı bulacaksınız. 

Bu yıl TÜSAD olarak bir ilke daha imza attık. Aile hekimliği uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte yoğun işbirliği içerisinde çalışmaya başladığımız değerli aile hekimi meslektaşlarımızı da hedef gruplarımız içine katmaya karar verdik. Amacımız, aile hekimi meslektaşlarımıza göğüs hastalıkları ile ilgili temel konulardaki güncel gelişmeleri günlük pratiklerine yansıyacak şekilde aktarabilmek ve karşılıklı beklentilerin interaktif bir ortamda ifade edilmesini sağlamaktır. Kongrenin dördüncü salonu onlara ayırmakla birlikte günlük pratiklerine yardımcı olacak birçok konuyu diğer salonların programlarında bulabilirler. Genç asistan arkadaşlarımızın da aile hekimliği oturumlarından yararlanacağını düşünmekteyiz. 

Kongre bilimsel programı içerisinde paneller, konferans ve mini konferanslar, tamamlayıcı görüş toplantıları, yuvarlak masa oturumları, uzmanlık öğrencisi oturumu, güncelleme toplantıları, olgu sunumu oturumları ve geçen yıl oldukça fazla ilgi çeken sabah uzmanı ile yürüyüşler yer alacak. Kongre katılımcıları konusunda uzman yerli ve yabancı bilim adamları ile sohbetin keyfini sabah sohbet yürüyüşü ve yerel kahvaltısı sırasında yaşama fırsatı bulabilecekler.

Kongremiz her yıl olduğu gibi bu yıl da zengin bir kurs programı ile başlayacak, göğüs hastalıklarının temel konuları olan radyoloji, plevra hastalıkları, bronkoskopi ünitesi yönetimi, farklı hastalıklarda mekanik ventilasyon, pulmoner hipertansiyon ve ekokardiyografi, sigara bırakma yöntemleri, tanıdan tedaviye uykuda solunum bozuklukları kursları arasından seçiminizi şimdiden yapmanızı öneriyoruz. 

Zengin bilimsel programın yanı sıra oldukça zengin bir sosyal program hazırlığı içerisinde olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Titiz ve yoğun bir çalışmanın sonucunda bugüne getirdiğimiz kongre bilimsel programının ayrıntılarını görmek için lütfen kongre web sayfamızı ziyaret ediniz.

Birlikte ürettiklerimizi paylaşmanın tadına varmak dileğiyle sizleri 6-10 Ekim’de Çeşme’ye, SOLUNUM 2012’ye bekliyoruz.

Saygı ve sevgilerimizle,

Ülkü Yılmaz    Benan Çağlayan  Oğuzhan Okutan
Kongre Başkanı     İkinci Başkan   Bilimsel Komite Başkanı