DAVET
EPOSTER sistemi hazirliklar icin kapatilmistir. EPOSTER’ini yukleme islemini tamamlamayan bildiri sahiplerinin 0216-372 66 44 nolu iletisim numaralarindan LOOKUS firmasi ile temas kurmasini rica ederiz.                                               Sunum kabul mektupunuzu e-posta ile alamadiysaniz AbstractAgent’a sifrenizle girerek alabilirsiniz.Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) olarak 17-21 Ekim 2009 tarihlerinde İzmir-Çeşme’de gerçekleştireceğimiz 31. ULUSAL KONGRE - SOLUNUM 2009’u siz değerli üyelerimize ve hekimlerimize duyurmaktan mutluluk duymaktayız.

Bodrum’da gerçekleştirdiğimiz ve başarı ile tamamlamış olduğumuz 30. Ulusal Kongremiz olan SOLUNUM 2008 kongresinden aldığımız güç ve binin üzerinde katılımcı sayısına ulaşmış olmamız ile TÜSAD, her geçen yıl daha kapsamlı ve doyurucu ulusal kongreler organize etmeyi arzu etmektedir. Sizlerin değerli katılımları ile bu yılki kongremizde solunum hastalıklarını ve fizyolojisini içeren zengin bir bilimsel program ile sosyal-toplumsal mesajları içeren konuların da vurgulandığı toplantılar planlanmaktadır. Amacımız genel göğüs hastalıkları, allerji, torasik onkoloji, yoğun bakım, uyku, pediatrik göğüs hastalıkları, tüberküloz, göğüs cerrahisi, görüntüleme yöntemleri, rehabilitasyon, solunum fizyolojisi ve uzmanlık alanımız ile ilgili diğer dallarda güncel ve günlük pratiğimizde kullandığımız bilgileri interaktif bir ortamda sizlerle paylaşmak olacaktır. SOLUNUM 2009 alanlarında dinamik ve deneyimli olan ulusal bilim insanlarımızın katkıları yanında yabancı değerli bilim insanlarının katılımı ile bu yıl daha da güçlenmiş olacaktır.

Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu’nun bir ayağını oluşturan TÜSAD, günümüz koşullarında bir uzmanlık derneğinin yürütmesi gereken tüm fonksiyonları yerine getirebilecek şekilde örgütlenmesini sürdürmektedir. TÜSAD, başarılı çalışmalarını sürdürmekte olan 13 çalışma grubu ve kuruluşu tamamlamış dört ve kurulmakta olan üç bölgesel şube açılımları ile uzmanlık derneği olmanın tüm gereksinimlerini karşılamaktadır. Kongre sırasında tüm çalışma grupları ve bölgesel şubeler kendi toplantılarını yaparak yıllık planlamalarını tamamlayacaktır. Değerli üyelerimizi kongre sırasında bu toplantılara katılarak gerek şubeler gerekse çalışma grupları bazında TÜSAD içinde aktif görev almaya davet ediyoruz.

SOLUNUM 2009 programında birinci basamak hekimlik uygulamaları, reçetelendirme, hekim dışı sağlık çalışanlarının problemleri gibi geniş bir tabana yayılan konular da irdelenecektir. Beraber çalışmakta olduğumuz diğer bilim alanlarından Göğüs Cerrahisi, Fizyoloji, Çocuk Göğüs Hastalıkları gibi bilim dallarına salon sayısını arttırarak bu yıl her zamankinden daha fazla yer ayırmayı planlamaktayız.

Toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla, bu yılki kongremizde “Küresel İklim Değişiklikleri” konusunda bazı aktiviteler gerçekleştireceğiz. WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye ile birlikte planlanan etkinliklerle, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin etkilerini ve bunları engellemek için herkesin üzerine düşen görevleri kongre katılımcılarımızla paylaşma imkanı bulacağız.

Bölgenin en güzel ikliminin olduğu Ekim ayında değerli zamanınızı SOLUNUM 2009 için ayırmanız ve doyurucu bilimsel içerik, tadında sosyal program ile ülkemizin güzel bir köşesi olan Çeşme’de sizlerle birlikte olmak bizi mutlu edecektir.

Prof. Dr. Mustafa Hikmet ÖZHAN
SOLUNUM 2009 Kongre Başkanı
Doç. Dr. Filiz KOŞAR
SOLUNUM 2009 Bilimsel Komite Başkanı